Putsentelas violin studio

??? ???

СКРИПКИ Putsenteli НА СВІТОВІЙ СЦЕНІ
     Виконавське мистецтво має свою естетико-художню мову, яка значною мірою визначає динаміку сприйняття культурно-мистецьких явищ. У музиці, скрипці, як репрезентанту елітарного виконавського мистецтва, належить визначальне місце. Переплетіння фольклорних та академічних ознак скрипки пояснює наявність перехідних ланок її застосування: від виконання на ній обрядових пісень, використання інструмента як супровідного у піснях і танцях до канонізації на філармонічній сцені. Явище переходу спостерігаємо в Україні, де звуки скрипки здавна природно вливалися в народний ансамбль, у Шотландії, де утвердилися дві скрипкові моделі: фідель, що лунає простонародними мотивами і традиційна скрипка; до португальської народної скрипки належить ребек - струнно-смичковий інструмент, відомий з 1275 р., тощо. Утвердження скрипки як класичного інструмента відбувалося поступово, через наростання нових якостей звучання та входження у національно-органічну естетичну систему кожного народу завдяки музикантам, традиції скрипкобудування, і скрипкового майстра.
     Синтез духовного і високопрофесійного - два генетично споріднені осердя кожного майстра, що уможливлюють високий мистецький політ. «У праці на користь іншим закладений істинний сенс буття кожної людини. Можливість реалізувати свої знання та вміння в єдиний музичний організм з новими якісними можливостями, спробувати зрозуміти і матеріалізувати закони Всесвіту, а тоді через посередництво талановитих музикантів та високий рівень виконавства бути почутим музичною аудиторією - винагорода за довгі роки творчих пошуків для кожного скрипкового майстра», - такою є філософія Заслуженого діяча мистецтв України, призера Міжнародного конкурсу скрипкових майстрів ім. П. Чайковського, вихованця Міжнародного інституту ім. А. Страдіварі - Мирослава Пуцентели.
     Інструменти М. Пуцентели звучать у концертних залах Австрії, Великобританії, Данії, Іспанії, Італії, Канади, Мексики, Німеччини, Польщі, Португалії, Росії, США, Тайвані, Франції, Швейцарії, Японії, тощо, і забезпечують українській скрипці високий міжнародний рейтинг. Нещодавно концертмейстер і соліст Королівського театру Ковент-Гарден, Пітер Менінг представив скрипку М. Пуцентели у Лондоні (Великобританія). Лунає українська скрипка і на іншому континенті. Грає на ній концертмейстер та соліст Національного симфонічного оркестру Центру виконавських мистецтв Джона Ф. Кенеді (Вашингтон, США) - Рікардо Цинцинатіс, який тепло оцінив якість звучання скрипок: «Я не можу віднайти слів, щоб передати вам, якою приємністю для мене є гра на вашій екстраординарній скрипці. Окрім дивовижного і чарівного зовнішнього вигляду, скрипка наділена розкішно теплим та потужним звучанням. Вона напрочуд легко відповідає і грати «чисто» на ній дуже легко завдяки точно виконаній майстерці, щобільше, інструмент має несучий звук, що проектується на усіх регістрах. Цілком очевидно, що скрипка володіє питомо італійськими якостями і навіть на п'яно проекція звуку незмінна, що, в свою чергу, є візитівкою знаменного інструмента».
     Кожен інструмент має класичні параметри і, очевидно, задовольняє особисті вподобання музикантів, адже, вимоги виконавців до інструмента високі: він мусить сприяти чистому інтонуванню, гнучкості фразування, мусить мати бездоганні технічні характеристики мензур для зручності та легкості виконання. Альт М. Пуцентели (2002 р. виготовлення) долучено до переліку аукціонних експонатів спеціалізованого міжнародного аукціону «Bongartz» (2013 р.), розташованого у німецькому місті Аахен. До популяризації інструментів Putsenteli долучилися дилери: Дж. Грізалес (Італія), Е. Русс (Італія), С. Коніа (Італія), Б. Фрейзер (США), Дж. Батта Морассі (Італія), Ш. Ікеда (Японія), М. Паршенов (США), Є. Сохацький (Іспанія) та майстерні-лабораторії Andrew's Fine Violins (США), Douglas C. Cox Studio (США), Dov Schmidt Music (США), Fiddles and Sticks (США), Gailes's Violin Shop (США), та ін.
     Багаторічний досвід, постійне творче вдосконалення, дисципліна у техніці дизайну та лакуванні сприяли тому, що серед талановитих музикантів зі світовим ім'ям знайшлися шанувальники творчості родини Пуцентел, серед них: Боґачек З., соліст та артист Національного симфонічного оркестру, Вашингтон, США (скрипка); Боґачек Н., соліст, концертмейстер других скрипок Національного симфонічного оркестру, Вашингтон, США (скрипка, альт); Бочковський В., артист симфонічного оркестру м. Копенгаген, Данія (альт); Буркo А., соліст, оркестрант Швейцарсько-Італійського оркестру, Лугано, Італія (альт); Бурко Д., артистка Бернської опери, Польща (скрипка); Боровські Е., соліст, учасник тріо «The Young American Virtuos», США (скрипка); Гузар Н., артистка Ааравської філармонії, Швейцарія (альт); Серкеда Дж., президент камерного оркестру асоціації «Оркестр Каді», Іспанія (скрипка); Криса О., соліст, професор Істменської музичної школи в Рочестері, США, Заслужений артист України (скрипка); Менінг П., видатний соліст, режисер, педагог, концертмейстер Королівського оперного театру і художній керівник солістів Королівського оперного театру та оркестру «Musica Vitae», Швеція-Великобританія (скрипка); Річардсон М., соліст, США (альт); Сохацька З., концертмейстер камерного оркестру асоціації «Оркестр Каді», Ля Сеу де Уржель, Іспанія (скрипка); Цинцинатіс Р., концертмейстер Національного симфонічного оркестру Центру виконавських мистецтв Джона Ф. Кенеді, Вашингтон, США (скрипка), Камартін О., соліст, Швейцірія (скрипка), Шааф Р., соліст, артист Національного симфонічного оркестру, Вашингтон, США (альт) та ін.
     У пресі і у колі сучасників М. Пуцентелу часто називають «львівським кремонцем». Влучно, бо й справді, як майстер, він освоїв досвід італійських майстрів і перемістив його на український ґрунт. Здобувши освіту в Міжнародному інституті ім. А. Страдіварі, що знаходиться у місті Кремоні в Італії, де освоював ремесло скрипкобудування під творчою орудою знаменитих Маестро Вінченцо Біссолотті, Анжело Сперцага, Прімо Пістоні, Джорджіо Негроні, Клаудіо Амігетті, Джорджіо Сколярі та всесвітньо відомого основоположника сучасної Кремонської скрипкової школи Джіо Батта Морассі, відвідавши майстер-класи у Жака Фустьє у Франції, М. Пуцентела з дружиною повернулися в Україну, щоб тут долучитися до розвитку традиції скрипкобудування. Звідси - синкретизм світового і національного у творчості митця.
Щоб іти у ногу зі світовою спільнотою скрипкових майстрів, М. Пуцентела, Н. Пуцентела, О. Пуцентела здійснюють періодичні творчі відрядження до Італії, приймають участь у міжнародних конкурсах та виставках.
     Особливий резонанс серед української музичної еліти викликав концерт-презентація колекції струнно-смичкових інструментів родини Пуцентел для Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова», яка відбулася у Львові 4 лютого 2011 р. Під час презентації було представлено цілий оркестр інструментів, виконаних одним майстром (11 скрипок, 3 альти, 3 віолончелі та контрабас).
     У відгукові на цю подію, президент групи професійних майстрів Асоціація скрипкових майстрів Італії, Маестро Джіо Батта Морассі, зазначив, що: «Створення колекції струнних інструментів, виконаних одним майстром М. Пуцентелою для оркестру «Віртуози Львова» є стратегічно доцільним для розвитку музичного мистецтва України. Такий експеримент має професійне та естетичне значення, що виходить за географічні рамки однієї держави. Звучання ансамблю інструментів, об'єднаних однією конструктивною та філософською ідеєю дає можливість відчути багатство тембрової палітри та красу виконуваних музичних творів.
     Колекція є гідним доробком українського майстра і надбанням української культури загалом. Асоціація скрипкових майстрів Італії завжди підтримує своїх членів, які несуть у світ знання, набуті у нашій знаменитій кремонській лабораторії, що бере свій початок від великих Аматі, Страдіварі, Гварнері».
     За об'єктивною оцінкою фахівців, оркестр називають одним із найоригінальніших камерних оркестрів України, у якому наявні єдність і гармонійність, коли двадцятьох музикантів немов об'єднав один великий різноголосий інструмент. Таку думку висловила Л. Кияновська, український музикознавець, доктор мистецтвознавства, член НСКУ у відгуку на концерт-презентацію, що відбувся у Львівській обласній філармонії.
     Сьогодні цей проект є візитівкою скрипкової майстерні Пуцентел та окрасою талановитого оркестру «Віртуози Львова», диригент - С. Бурко, народний артист України.
     Тріумфальна презентація струнних інструментів скрипкової майстерні Пуцентел відбулася у червні 2014 р. в Польщі у межах ХХIV Міколувських днів музики. Найбільшим творчим успіхом оркестру став переповнений зал, який достойно оцінив виконавську естетику романтичних творів - Сонату №3 Дж. Россіні, «Серенаду» П.Чайковського і Концерт для скрипки з оркестром ре мінор Ф. Мендельсона. Академічний камерний оркестр «Віртуо¬зи Львова» представив бездоганний метроритмічний ансамбль, де звуки музики злилися воєдино і вібрували на одній хвилі зі слухачами.
Після концерту, в інтерв'ю польському телеканалу, автор колекції М. Пуцентела повідомив, що для нього скрипкобудування - це не лише професія, це спосіб життя, це моменти пошуку, експерименту, співпраці, націленої на розвиток, самовдосконалення і погляд у майбутнє.
     Зовнішні характеристики модерного інструмента скрипкової майстерні Пуцентел упізнавані через ексклюзивну модель, випрацювану сином п. Мирослава - Орестом Пуцентелою, членом Асоціації майстрів-художників смичкових інструментів Всеукраїнської музичної спілки, майстром вищої категорії за оцінкою Асоціації майстрів-художників смичкових інструментів, дипломантом міжнародних конкурсів скрипкових майстрів ім. П. Чайковського (Росія, 2007 р.) та ім. А. Страдіварі (Італія, 2009 р.). У стилі кремонської школи скрипкобудування, О. Пуцентела розробив дизайн скрипки, в основу якої закладено «золоте січення» з числовим кодом стародавнього π (3,142857...). Свої спостереження щодо теоретичних розрахунків параметрів скрипки та практичного використання струнно-смичкового інструмента О. Пуцентела виклав у посібнику «Скрипкова майстерня: теорія та практика скрипкобудування» (2011 р.), обговорення якої відбулося у Києві у межах роботи Х Міжнародних педагогічно-мистецьких читань пам'яті професора О.П. Рудницької. У 2012 р. О. Пуцентела отримав нагороду у номінації: «Навчально-методична праця з проблем педагогічної і мистецької освіти» від Національної академії педагогічних наук України й Інституту педагогічної освіти та освіти дорослих.
     Багато працював над акустикою корпуса інструмента, домагаючись належної якості звучання. Це спричинило до пошуку нових розрахунків, на основі яких О. Пуцентела розробив власний код скрипки. Новаторські шукання молодого майстра схвально оцінила асоціація італійських скрипкових майстрів. У 2013 р. статтю за його авторства англійською та італійською мовами під назвою «Numeri di codici del violin» уміщено у перший випуск журналу «Liuteria, musica e cultura: organo ufficiale dell'Associazione Liutaria Italiana», де представлено теоретичне обґрунтування скрипкового коду. Сьогодні вражає чистота звучання, барвиста палітра тембру, глибоке внутрішнє резонування, легкість добування звука. Удосконалює характеристики скрипки О. Пуцентела як скрипковий майстер та експерт при Львівській філармонії.
     Над лаковим покриттям інструментів працює дружина М. Пуцентели - п. Наталя, вихованиця Міжнародного інституту ім. А. Страдіварі та регіонального Ломбардійського інституту смичкових майстрів, м. Кремона, Італія. Має чимало знахідок щодо удосконалення завершального процесу скрипкобудування (ґрунтування та нанесення лаку). Робота - довершено рівна, з виразною прозорістю та особливістю лаку.
     Спільно з М. Пуцентелою п. Наталя, я б сказав, леліють, а не виготовляють інструменти. Ймовірно тому, цікавою прикметою поціновувачів творчості Пуцентел стало «родинне» виконання камерних творів на їхніх інструментах. До цього кола долучилися подружжя Зіно і Наташі Боґачеків - Duo Concertone (США), подружжя Андрія та Дезі Бурків (Швейцарія, Італія), брати Іван, Михайло та Дмитро Духничі (Австрія, Швейцарія), подружжя Ярослава та Людмили Мигалів (Україна), подружжя Денис Литвиненко і Богдана Шаран (Україна), сім'я Марини, Артема та Анастасії Полуденних (Україна).
     До когорти талановитих музикантів, які гастролюють світовими турне з інструментами Putsenteli, належать: Андрієвський І., заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор кафедри скрипки Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського, головний диригент та художній керівник камерного оркестру «ARCHI», (скрипка); Банашек В., концертмейстер групи віолончелей Івано-Франківського Академічного камерного оркестру «HARMONIA NOBILE» (віолончель); Бурко Р., артист Львівської обласної філармонії, директор Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» (контрабас); Гулей О., соліст, дипломант міжнародних конкурсів (віолончель); Жук У., аспірант Львівської музичної академії, артист струнного квартету «Фенікс» (альт); Кулаков С., соліст київського симфонічного оркестру Національної опери України, професор, кандидат мистецтвознавства (альт); Лаврова Т., артистка Київського театру опери та балету (віолончель); Литвиненко Д., соліст, артист Львівської обласної філармонії, учасник струнних квартетів «Фенікс» та «Рококо» (віолончель); Марків К., учасник міжнародних конкурсів, студент Одеської національної музичної академії ім. А. Нежданової (скрипка); Мельник І., артист київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва (альт); Мигаль Л., артист львівського муніципального оркестру «Леополіс» (віолончель); Мигаль Я., керівник та концертмейстер муніципального оркестру «Леополіс» (віолончель); Погосєв В., концертмейстер групи альтів київського камерного оркестру «Камерата» (альт); Полуденна М., солістка київського камерного оркестру «Камерата» (скрипка); Полуденний А., лауреат міжнародних конкурсів, артист Національної філармонії України (віолончель); Пуржиш А., соліст, (альт); Турянський Т., артист Івано-Франківського академічного камерного оркестру «HARMONIA NOBILE» (віолончель); Шаран Д., артист Академічного симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії, та багато інших.
     Окремо відзначимо викладачів, які мають безпосередній вплив на становлення музикознавчих поглядів студентів. Працюючи на інструментах майстерні Putsenteli, як практики, вони розвивають у студентів-музикантів відчуття вагомості якісного інструмента для філігранної техніки виконання та естетики звучання. Як професійні педагоги, з молодими талантами працюють: Грицюк О., професор музичного коледжу, Португалія, виконавець (віолончель); Паращак В., викладач Пенсільванського музичного коледжу, Філадельфія, США (альт); Сорока С., соліст, професор університету Анн Арбор, штат Мічіган, США (скрипка); Федоришин В., доктор філософії, заслужений діяч мистецтв України, професор НПУ імені М. Драгоманова (скрипка); та вже згадані у статті професійні музиканти що поєднують сольну й викладацьку діяльність.
     Співпрацюючи з професійними музикантами, родина Пуцентел також долучається до виховання молодих талантів. На інструментах родини Пуцентел грають студенти міжнародних музичних закладів: Бенвенуті Ф., артист Оркестру консерваторії ім. Г. Фрескобальді, Феррара, Італія (альт); Гуардія А., випускниця музичної школи Сео-де-Уржель, Каталонія (віолончель); Духнич Д. студент Музичного університету Грац, Австрія (альт); Духнич І. студент Музичної академії Базеля, артист Симфонічного оркестру Базеля, Швейцарія (скрипка); Духнич М., Музичний університет Грац, Австрія (віолончель); Ортадо В., випускник музичної школи міста Сео-де-Уржель, Каталонія (скрипка); Плашинов Л., студент Королівського музичного коледжу, Лондон, Великобританія (альт); Санчес А., учениця музичної школи міста Сео-де-Уржель, Каталонія, Іспанія (скрипка), Сарторі М., студентка Університету Феррари, Італія (альт) та ін.
Поряд з численними інтерв'ю у засобах масової інформації, у 2013 р. їхній творчості присвячено телепередачу у трьох частинах «Творці української скрипки» з циклу документальних проектів державного замовлення ЛОДТРК «Феномен України», авторства В. Глинчака.
     Підсумкову оцінку діяльності родини Пуцентел висвітлено у межах дисертаційного дослідження «Львівське струнно-смичкове виконавство та педагогіка як полікультурний феномен» аспіранта Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка, Р. Солтиса (Львів, 2013 р.; науковий керівник - проф. кафедри загального і спеціального фортепіано, доц. Катрич О. Т.). Зокрема, назвемо тут аналітичну розвідку дисертанта «Діяльність скрипкових майстрів Putsentelas Violin Studio з позиції полікультурних традицій скрипкобудівництва та струнно-смичкового виконавства сучасності» (2011 р.).
     Мабуть, закордонний досвід можна назвати творчим дороговказом на шляху до високого професіоналізму та світового визнання. 2001 р. М. Пуцентелу прийнято до Міжнародної групи асоціації італійських скрипкових майстрів (Кремона, Італія). За творчі здобутки, 2008 р. йому присвоєно звання «Заслуженого діяча мистецтв України» в сфері скрипкобудування (перше і досі єдине в Україні звання у цій галузі).
     Станом на січень 2019 року у доробку родини Пуцентел чимало художньо вивершених інструментів (понад 380 скрипок, 76 альтів, 40 віолончелей і контрабас). Досягши значних успіхів, майстри продовжують невтомно працювати, щоб гідно представляти українську скрипку на світовій сцені.

 

Контакти

???????

79000 ?. ?????

???. ?.??????????????, 3/10

???.: +38 (067) 681 20 09 - ??????? ?????????

???.: +38 (032) 261 02 02 - ????? ????????????

???.: +38 (067) 220 55 37 - ????? ????????????

e-mail: putsentelas@gmail.com

Увійти